מאמן הכדורעף יעקב הרשקו מסכם את חמשת המחזורים הראשונים בליגת הנשים
רמת אביב בראש הטבלה ואשדוד מובילה בהתקפה
רמת אביב עלתה למקום הראשון עם מאזן מושלם של חמישה ניצחונות ו־13 נקודות, לאחר 3:0 בחוץ על מכבי תל אביב. גם לחיפה 13 נקודות, אך יתרונה של רמת אביב במספר הניצחונות מעניק לה את הבכורה. אשדוד שלישית עם שמונה נקודות משלושה משחקים וללא הפסד.
התמונה בתום חלון מחזור 5 עדיין פתוחה. המשחק בין אשדוד לעילבון יושלם ב־30 בנובמבר. גם מספר המשחקים הכולל משתנה בין הקבוצות, משלושה ועד חמישה, ולכן פערי הנקודות דורשים התייחסות למשחקים שנערכו בפועל.
רחובות ניצחה את חדרה 3:2 במשחק הצמוד של המחזור. חדרה הובילה 12:4 באייסים, אך רחובות השיבה ביתרון 14:6 בחסימות. במערכה החמישית סיימה רחובות 11 מ־14 התקפות בנקודה, 78.6%, וניצחה 15:11.
קריית אתא השיגה ניצחון ליגה ראשון, 3:0 על נצרת. אחרי 25:22 ו־25:20, היא הכריעה את המערכה השלישית 25:8. אתא סיימה עם 11 חסימות וללא טעויות קבלה ב־45 ניסיונות.
משחק המחזור שהוקדם ל־25 באוקטובר הסתיים בניצחון חיפה 3:0 על מטה אשר. חיפה רשמה יתרון 37:26 בנקודות התקפה ו־8:3 בחסימות.
שלוש מובילות טבלת הליגה מול יתר הקבוצות
רמת אביב ראשונה, חיפה שנייה ואשדוד שלישית. ההשוואה הבאה מאחדת את פעולות שלוש הקבוצות ומשווה אותן לפעולות של יתר שמונה הקבוצות.
| פער בנקודות אחוז | יתר הליגה | שלוש המובילות | מדד |
| גבוה ב־5.6 | 37.9% | 43.5% | סיום התקפה בנקודה |
| גבוה ב־8.6 | 21.9% | 30.6% | יעילות התקפה |
| גבוה ב־4.9 | 42.5% | 47.4% | קבלה חיובית |
| גבוה ב־0.6 | 22.6% | 23.2% | קבלה מצוינת |
| נמוך ב־0.1 | 7.3% | 7.1% | אייסים מהגשות |
| נמוך ב־1.3 | 12.4% | 11.1% | טעויות הגשה |
| נמוך ב־1.0 | 8.4% | 7.4% | טעויות קבלה |
| גבוה ב־4.5 | 37.2% | 41.7% | סיום התקפה אחרי הגנה |
הפער הבולט הוא ביעילות ההתקפה
שלוש המובילות משיגות יתרון של 8.6 נקודות אחוז ביעילות ההתקפה, לעומת 5.6 בסיום התקפה בנקודה. זהו כיוון מרכזי לבדיקה מקצועית של איכות הבחירה, הטעויות וההתקפות שנחסמות.
בשיעור האייסים ובקבלה המצוינת הפערים בין הקבוצות המאוחדות קטנים. נתונים אלה אינם מבדילים לבדם בין הצמרת ליתר הליגה. בהתקפה אחרי הגנה מופיע יתרון של 4.5 נקודות אחוז לשלוש המובילות.
החישוב משוקלל לפי מספר הפעולות, והפער מחושב לפני עיגול. שלוש המובילות מיוצגות ב־13 משחקי קבוצה והיתר ב־35. במדדי טעויות שיעור נמוך עדיף. ההשוואה אינה מתוקנת לחוזק היריבות.
הפער בין המקום הראשון השני השלישי והרביעי
סיום התקפה בנקודה
אשדוד ראשונה עם 47.7%, חיפה שנייה עם 44.1% ורחובות שלישית עם 43.1%. חדרה רביעית עם 42.4%. יתרון הראשונה בולט יותר, בעוד ההפרדה בין המקום השלישי לרביעי קטנה.
יעילות התקפה
אשדוד וחיפה כמעט שוות עם 32.9% ו־32.8%. רמת אביב שלישית עם 27.6% ורחובות רביעית עם 27.2%. הפער המרכזי כאן הוא בין שתי הראשונות להמשך הדירוג, ולא בין השלישית לרביעית.
איכות הקבלה
בקבלה חיובית חדרה מובילה עם 56.6%, רמת אביב שנייה עם 50.4% ואשדוד שלישית עם 47.8%. בקבלה מצוינת יתרון חדרה בולט במיוחד, 36.3%, לעומת 25.7% לעילבון ו־25.6% לאשדוד. מומלץ לבדוק כיצד היתרון מתורגם להתקפה.
מכת פתיחה וטעויות
בשיעור האייסים עילבון, כפר סבא וחדרה צפופות עם 9.4%, 9.1% ו־8.9%. מטה אשר רביעית עם 8.7%. בטעויות הפתיחה רמת אביב מובילה עם 9.3%, לפני רחובות עם 10.0% ונצרת עם 11.4%. צמצום טעויות דורש מעקב לצד הלחץ שהפתיחה מייצרת.
התקפה אחרי הגנה וטעויות קבלה
אשדוד מובילה בהתקפה אחרי הגנה עם 44.3%, חדרה שנייה עם 42.7% ורחובות שלישית עם 42.3%. חיפה קרובה עם 41.4%. בשיעור טעויות הקבלה חדרה ראשונה עם 4.8%, עילבון שנייה עם 6.1% ורמת אביב שלישית עם 6.5%.
המשמעות לפיתוח צעירות
ההמלצה היא להרחיב פתרונות התקפה ולמדוד בחירה, טעויות והמשך מהלך אחרי הגנה. יש להעריך את החיבור בין המיומנויות. הבדלי האחוזים מסמנים שאלות לבדיקה ומעקב, ואינם מוכיחים מה גרם למיקום בטבלה.
המסקנות מחמשת המחזורים עד כה
אשדוד מובילה בסיום התקפה בנקודה עם 47.7% וביעילות התקפה עם 32.9%. חיפה שנייה בשני המדדים עם 44.1% ו־32.8%, בהתאמה. פער של 3.6 נקודות אחוז בסיום ההתקפה מצטמצם לכ־0.2 נקודות אחוז ביעילות, לאחר הפחתת הטעויות וההתקפות שנחסמו. לאשדוד שלושה משחקים מתועדים ולחיפה חמישה.
רמת אביב משיגה את המקום הראשון לצד שליטה יחסית בטעויות הפתיחה. שיעור הטעויות שלה הוא הנמוך בליגה, 9.3%, והיא שנייה בקבלה חיובית עם 50.4%. יעילות ההתקפה שלה, 27.6%, מציבה אותה שלישית במדד.
חדרה מובילה בקבלה חיובית עם 56.6% ובקבלה מצוינת עם 36.3%, ורושמת את שיעור טעויות הקבלה הנמוך ביותר, 4.8%. היא חמישית ביעילות התקפה עם 26.9%. הנתונים מצביעים על פער בין איכות הקבלה לבין הדירוג בסיום המהלך, אך אינם מזהים לבדם את הסיבה.
רחובות נמצאת שלישית בסיום התקפה בנקודה, 43.1%, ושלישית בסיום התקפה אחרי הגנה, 42.3%. לצד זאת, שיעור טעויות הקבלה שלה, 10.9%, הוא הגבוה בליגה. הניצחון על חדרה המחיש את תרומת החסימה וההתקפה גם בערב שבו היריבה משיגה יותר אייסים.
עילבון מובילה בשיעור האייסים עם 9.4%, לפני כפר סבא עם 9.1%. כפר סבא מדורגת עשירית בסיום התקפה בנקודה ובמקום האחרון ביעילות התקפה. נתוני הפתיחה לבדם אינם מסבירים את התוצאה הכוללת.
ניצחון קריית אתא שיפר את יעילות ההתקפה המצטברת שלה מ־16.2% ל־20.6%. היא עדיין תשיעית בסיום התקפה בנקודה. בהמשך יהיה אפשר לבחון אם הביצוע מול נצרת הופך למגמה גם מול יריבות נוספות.
מה כדאי לשוחרי הענף לחפש בליגת העל
חמשת המחזורים מציעים כמה כיוונים לצפייה ולדיון. המלצות אלה הן פרשנות לנתונים שהצטברו. הבדלים ביריבות ובמספר המשחקים מחייבים זהירות בהשוואה בין קבוצות.
לבחון את המחיר של נקודות ההתקפה
אשדוד מובילה בסיום התקפה בנקודה עם 47.7%, לעומת 44.1% לחיפה, אך יעילותן כמעט זהה. בצפייה כדאי לבדוק מי מצליחה לתקוף גם כדור רחוק מהרשת, מי משתמשת בחסימה ומי מאבדת נקודה בניסיון לסיים מצב קשה.
לעקוב אחר המהלך שמתחיל בקבלה
חדרה ראשונה בקבלה חיובית ובקבלה מצוינת, אך חמישית ביעילות התקפה. כדאי לעקוב אחר איכות המסירה, אפשרויות ההתקפה והתזמון מול החסימה. דירוג הקבלה לבדו אינו מסביר כיצד נוצרת הנקודה.
לקרוא את המאזן בין לחץ לבין טעויות
עילבון וכפר סבא מובילות בשיעור האייסים, ורמת אביב מובילה בשיעור הנמוך של טעויות פתיחה. בצפייה מומלץ לספור גם קבלות שהורחקו מהרשת ולבחון את תגובת היריבה. נתון זה ירחיב את התמונה מעבר לאייסים.
לתת מקום לפעולות שמכינות את הנקודה
בניצחון רחובות על חדרה בלט יתרון החסימות. כדאי לצפות גם בנגיעות חסימה שמאפשרות הגנה, בכיסוי המנחיתה ובהתארגנות להתקפה הבאה. ספירת החסימות לנקודה אינה מתארת את כל תרומת החסימה.
מה ליגת העל מציעה לפיתוח שחקניות צעירות
להרחיב את ארגז הפתרונות בהתקפה
מומלץ ללמד בחירה לפי איכות המסירה ומיקום החוסמות. אפשר להתחיל במשחק שניים מול שניים, להוסיף חסימה משתנה ובהמשך הגנה מסודרת. המדידה תשלב סיום בנקודה, טעויות, חסימות שספגה השחקנית ואיכות ההחלטה.
לחבר קבלה להתקפה ומשחק מעבר
לצד תיקון טכניקת הקבלה, מומלץ לתרגל קבלה ממשית והמשך מהלך מלא. בכדור חופשי נבחן הכנה ותזמון, ולאחר הגנה נבחן מעבר מהיר לעמדות התקפה. רצוי למדוד בנפרד הצלחה אחרי קבלה ואחרי הגנה.
לפתח קריאה משותפת בחסימה ובהגנה
הדגש המוצע הוא לזהות את מיקום הכדור, לבחור את יעד החסימה ולתאם עם שחקניות ההגנה. במעקב אחר צעירות כדאי לתעד גם מיקום, נגיעות חסימה וכדורים שנשארו בשליטה, לצד חסימות לנקודה.
לאפשר למידה תחת בחירה ואחריות
מומלץ לשלב מצבי משחק שבהם השחקנית בוחרת יעד פתיחה או פתרון התקפה ומסבירה מה ראתה. יש לבחון הצלחה לאורך רצף ניסיונות, תוך השוואה לביצועיה הקודמים. אחוזי ליגת העל מספקים הקשר מקצועי ואינם יעד אחיד לכל גיל ותפקיד.
למדוד גם את ההזדמנות להתפתח
לצורך בחינה רחבה של מסלול הצעירות מומלץ להוסיף שנתון לידה, מערכות שבהן השתתפו, מספר פעולות ותפקיד בפועל. כך ניתן יהיה לבחון מי מקבלת אחריות, באילו מצבים וכיצד היא מתקדמת. מהנתונים הקבוצתיים הקיימים אי אפשר לקבוע את היקף ההזדמנויות לצעירות.
טבלאות ביצוע מצטברות במחזורים 1 עד 5
סיום התקפה ואיכות הקבלה | המספר בסוגריים מציין דירוג
| יעילות התקפה | סיום התקפה בנקודה | מש | קבוצה |
| 32.9% (1) | 47.7% (1) | 3 | אשדוד |
| 32.8% (2) | 44.1% (2) | 5 | חיפה |
| 27.2% (4) | 43.1% (3) | 5 | רחובות |
| 26.9% (5) | 42.4% (4) | 4 | חדרה |
| 27.6% (3) | 40.9% (5) | 5 | רמת אביב |
| 22.2% (7) | 37.2% (6) | 5 | מטה אשר |
| 22.4% (6) | 36.8% (7) | 4 | עילבון |
| 18.6% (9) | 36.5% (8) | 5 | נצרת |
| 20.6% (8) | 35.9% (9) | 4 | קריית אתא |
| 17.2% (11) | 34.9% (10) | 4 | כפר סבא |
| 18.2% (10) | 34.3% (11) | 4 | תל אביב |
| קבלה מצוינת | קבלה חיובית | מש | קבוצה |
| 36.3% (1) | 56.6% (1) | 4 | חדרה |
| 24.7% (4) | 50.4% (2) | 5 | רמת אביב |
| 25.6% (3) | 47.8% (3) | 3 | אשדוד |
| 22.0% (6) | 45.4% (4) | 5 | מטה אשר |
| 25.7% (2) | 43.2% (5) | 4 | עילבון |
| 21.2% (7) | 43.1% (6) | 4 | קריית אתא |
| 19.5% (10) | 43.0% (7) | 5 | חיפה |
| 20.2% (8) | 41.6% (8) | 5 | נצרת |
| 23.2% (5) | 40.5% (9) | 5 | רחובות |
| 20.1% (9) | 39.2% (10) | 4 | תל אביב |
| 11.9% (11) | 30.5% (11) | 4 | כפר סבא |
יעילות התקפה היא מספר נקודות ההתקפה, פחות טעויות והתקפות שנחסמו, חלקי כלל ניסיונות ההתקפה.
טבלאות ביצוע מצטברות במחזורים 1 עד 5
פתיחה טעויות והתקפה אחרי הגנה
| טעויות הגשה | אייסים מהגשות | מש | קבוצה |
| 11.9% (6) | 9.4% (1) | 4 | עילבון |
| 12.8% (7) | 9.1% (2) | 4 | כפר סבא |
| 13.6% (10) | 8.9% (3) | 4 | חדרה |
| 14.5% (11) | 8.7% (4) | 5 | מטה אשר |
| 9.3% (1) | 7.2% (5) | 5 | רמת אביב |
| 13.5% (8) | 7.1% (6) | 3 | אשדוד |
| 11.5% (5) | 7.0% (7) | 5 | חיפה |
| 11.5% (4) | 6.5% (8) | 4 | קריית אתא |
| 10.0% (2) | 5.8% (9) | 5 | רחובות |
| 13.6% (9) | 5.7% (10) | 4 | תל אביב |
| 11.4% (3) | 3.8% (11) | 5 | נצרת |
| סיום התקפה אחרי הגנה | טעויות קבלה | מש | קבוצה |
| 42.7% (2) | 4.8% (1) | 4 | חדרה |
| 38.0% (6) | 6.1% (2) | 4 | עילבון |
| 40.8% (5) | 6.5% (3) | 5 | רמת אביב |
| 32.5% (10) | 7.2% (4) | 5 | מטה אשר |
| 32.1% (11) | 7.5% (5) | 4 | קריית אתא |
| 41.4% (4) | 7.8% (6) | 5 | חיפה |
| 44.3% (1) | 8.4% (7) | 3 | אשדוד |
| 37.4% (7) | 9.4% (8) | 5 | נצרת |
| 37.2% (8) | 9.7% (9) | 4 | כפר סבא |
| 34.3% (9) | 10.4% (10) | 4 | תל אביב |
| 42.3% (3) | 10.9% (11) | 5 | רחובות |
האחוזים משוקללים לפי מספר הפעולות. במדדי טעויות שיעור נמוך מקבל דירוג גבוה. התקפה אחרי הגנה נמדדת מתוך ניסיונות ההתקפה במצבים אלה.
שחקניות בולטות במשחקי מחזור 5
הנתונים האישיים בעמוד זה מתייחסים לארבעת משחקי המחזור שנערכו עד כה.
| שחקניות ונתונים | קטגוריה |
| קסבייר דה סילבה מרמת אביב הובילה עם 21. אינגריד פליקס מחדרה קלעה 17. פרננדה קמפוס מרחובות, אורטל איבגי ואמה קנייפלובה מחדרה וסבה קויפמן מקריית אתא רשמו 16 כל אחת. | נקודות |
| יסמין אסטנגלוב מרחובות סיימה 8 מ־12 התקפות בנקודה, 66.7%. סבה קויפמן רשמה 8 מ־13, 61.5%, ופרננדה קמפוס 9 מ־15, 60%. | סיום התקפה בנקודה |
| סבה קויפמן הובילה עם 61.5%, לפני יסמין אסטנגלוב עם 58.3%. אנסטסיה קרדוניס ממכבי תל אביב וקסבייר דה סילבה רשמו 50% כל אחת. | יעילות התקפה |
| פרננדה קמפוס הובילה עם 7, לפני סבה קויפמן עם 6. עדי רלר מחיפה, יסמין אסטנגלוב וחושן שרה מרמת אביב רשמו 3 כל אחת. | חסימות לנקודה |
| עדי רלר, אורטל איבגי ומריה גבריאלה דה סילבה מחדרה רשמו 3 אייסים כל אחת. סבה קויפמן רשמה 2 אייסים ב־8 הגשות, 25%. | מכת פתיחה |
| ג׳ולינייס רגלדו בראבו מנצרת רשמה 75% מ־16 קבלות. מיכל ברניק מחדרה וורוניקה זוברבה מקריית אתא רשמו 73% מ־41 ומ־11 קבלות, בהתאמה. | קבלה חיובית |
| נעמה פרסלני מקריית אתא הובילה עם 50% מ־28 קבלות. מיכל ברניק רשמה 44% מ־41 קבלות ואלה קולנוגורוב מנצרת 42% מ־12 קבלות. | קבלה מצוינת |
ספי דירוג האחוזים האישיים הם לפחות 10 התקפות, 10 קבלות או 8 הגשות. אחוזי הקבלה האישיים מוצגים לפי הרישום במשחק.
נתוני הקבוצות מבוססים על 24 משחקים מתועדים. המקורות הם נתוני המשחקים, טבלת האיגוד וקובץ הנתונים המצטבר.