מנחיתים חדשות
מערכת האיגוד
מערכת האיגוד
ערב נהדר לכדורעף הישראלי בגביע האתגר, מכבי ת"א בגברים והפועל כ"ס בנשים עם נצחונות משכנעים וסיכוי גדול לעלות לשלב הבא
ערב נהדר לכדורעף הישראלי בגביע האתגר, מכבי ת"א בגברים והפועל כ"ס בנשים עם נצחונות משכנעים וסיכוי גדול לעלות לשלב הבא
מערכת האיגוד
מערכת האיגוד
הערב יתקיים מחזור 5 בליגת העל גברים, המשחק המרכזי יפגיש את הפועל כ"ס והפועל מטה אשר/ עכו ( 18:45) המשחק המרכזי ושאר המשחקים משודרים בשידור ישיר באתר האיגוד
הערב יתקיים מחזור 5 בליגת העל גברים, המשחק המרכזי יפגיש את הפועל כ"ס והפועל מטה אשר/ עכו ( 18:45) המשחק המרכזי ושאר המשחקים משודרים בשידור ישיר באתר האיגוד
דן שיראי ( דובר האיגוד)
דן שיראי ( דובר האיגוד)
מזל טוב שר התרבות והספורט חילי טרופר חתם על הסכם "הבתים הלאומיים" במכון וינגייט, שבמסגרתו חמישה איגודים יעבירו את מרכז האימונים שלהם למכון וינגייט איגוד הכדורעף יקבל מתקן כדורעף חופים הכולל חמישה מגרשים, מתוכם שניים אשר עומדים בתקנים תחרותיים בינלאומיים בהשקעה של 2.2 מיליון שקלים. המתקן החדש יהיה המתקן המקצועי התחרותי היחידי בישראל לכדורעף חופים ויארח תחרויות ארציות ובינלאומיות.
דן שיראי ( דובר האיגוד)
דן שיראי ( דובר האיגוד)
ליגת על גברים תצא לדרך ביום שלישי, הנשים עם סרב ראשון ביום שישי. בהצלחה לכל הקבוצות
ליגת על גברים תצא לדרך ביום שלישי, הנשים עם סרב ראשון ביום שישי.
בהצלחה לכל הקבוצות
מערכת האיגוד
מערכת האיגוד
יו"ר איגוד הכדורעף אשר קסו בדברי פתיחה לקראת פתיחת עונת המשחקים 21/22. "אנו לקראת עונה מאתגרת ומורכבת הכוללת - 24 קבוצות נשים וגברים בליגות העל, גדלנו במספר המועדונים בליגות השונות מנוער ועד בוגרים בכל רחבי הארץ למרות וזאת למרות משבר הקורונה ואילוצים תקציביים, הענף שאנחנו כל כך אוהבים ימשיך לגדול ולשגשג" ( כתבה מורחבת באתר איגוד הכדורעף)
יו"ר איגוד הכדורעף אשר קסו בדברי פתיחה לקראת פתיחת עונת המשחקים 21/22. "אנו לקראת עונה מאתגרת ומורכבת הכוללת - 24 קבוצות נשים וגברים בליגות העל, גדלנו במספר המועדונים בליגות השונות מנוער ועד בוגרים בכל רחבי הארץ למרות וזאת למרות משבר הקורונה ואילוצים תקציביים, הענף שאנחנו כל כך אוהבים ימשיך לגדול ולשגשג"
( כתבה מורחבת באתר איגוד הכדורעף)
מערכת האיגוד
מערכת האיגוד
יש תואר ראשון - מכבי ת"א זוכה בטורניר אטקין לאחר נצחון משכנע על הפועל מטה אשר/ עכו 3:0, הפועל הוד השרון מפתיע מוקדם יותר את הפועל כ"ס עם 3:0 חלק ומסיימת במקום השלישי. איגוד הכדורעף מודה למשפחת אטקין על הפקת וארגון הטורניר החשוב ולמועדון מכבי ת"א על אירוח הטורניר.
דן שיראי ( דובר האיגוד)
דן שיראי ( דובר האיגוד)
הפתעה בהדר יוסף - מכבי הוד השרון מנצחת את הפועל כ"ס 3:0 ( 25:19 , 25:21 , 26:24) וזוכה בנקום השלישי בטורניר אטקין. ברגעים אלו יחל משחק הגמר בין מכבי ת"א להפועל מטה אשר/עכו.
מערכת האיגוד
מערכת האיגוד
הפועל מטה אשר/עכו מנצחת 3:2 את הפועל כ"ס במשחק שפתח את טורניר אטקין 2021, מכבי ת"א מנצחת 3:0 את מכבי הוד- השרון במשחק השני, מחר יתקיים משחק הגמר בין המנצחות ומשחק על מקומות 3/4 בין שתי המפסידות.
מערכת האיגוד
מערכת האיגוד
טורניר אטקין יוצא לדרך מחר (שני) בהיכל הספורט בהדר-יוסף, תל-אביב. לו"ז משחקים יום שני ה- 4.10.21 18:00 - הפועל כ"ס -- הפועל מטה-אשר עכו 20:00 –מכבי יעדים ת"א –מכבי מוסינזון הוד-השרון יום שלישי ה-5.10.21 18:00 – משחק 3/4 20:00 – משחק הגמר 22:30 – טקס סיום
דן שיראי ( דובר האיגוד)
דן שיראי ( דובר האיגוד)
היום הראשון של טורניר י-ם הסתייל ברגעיל אלו: הפועל ירושלים ניצחה את הפועל רחובות במשחק צמוד 3-2 . הפועל כ״ס ניצחו בקלות יחסית את מכבי אשדוד ב-3 מערכות חלקות. .

היסטוריה

היסטוריה

תארים

סיכום תארים - גברים
קבוצה אליפויות גביעים
הפועל מטה אשר עכו 16 12
הפועל המעפיל מבואות 14 12
מכבי תל אביב 12 8
הפועל עירוני קרית אתא 5 4
הפועל עין שמר 4 3
עין המפרץ/כפר מסריק 4 1
הפועל עירוני בת ים 3 6
עמקים/זבולון 2 3
סיכום תארים - נשים
קבוצה אליפויות גביעים
הפועל מטה אשר 15 14
הפועל עירוני קרית אתא 11 10
חקלאי פרדס חנה מנשה 7 7
הפועל כפר סבא 5 4
הפועל מרחביה/יזרעאל 4 2
הקרייתים קרית חיים 3 2
הפועל כפר מסריק 3 2
מ.כ. מכבי רעננה 3 5
לפירוט המלא לחץ כאן

כדורעף משחקים בישראל עוד משנות העשרים של המאה העשרים. בשנים הראשונות שיחקו תחת ההגדרה של משחקי ראווה ולאחר מכן שוחקו טורנירים במסגרת אליפויות הפועל. הכדורעף בימיה הראשונים של המדינה חדל מפעילות לאחר ששחקנים רבים התגייסו לצה"ל במטרה לתרום למאמץ הלאומי בימי מלחמת העצמאות ומשחקי כדורעף לא נערכו, בדומה לענפי ספורט נוספים. הליגה בישראל נפתחה לראשונה בשנת 1956 ואיך לא, שוב עם חיבור ישיר לשנת מלחמה, מבצע "קדש" או מלחמת סיני. בכל זאת, עונת הבכורה של ליגת הכדורעף הציגה את האלופה הרשמית הראשונה, הפועל בית זרע/אפיקים שחגגה אליפות היסטורית ויחידה בתולדות הקבוצה המאוחדת, עשרים ותשע שנים לאחר עלייתו על הקרקע של קיבוץ בית זרע ועשרים וארבע שנים לאחר יסודו של קיבוץ אפיקים בעמק הירדן סמוך לצומת צמח. מאז, הפכה הליגה לנחלתן של קבוצות ההתיישבות העובדת ובמשך עשרים שנים רצופות, נציגות הקיבוצים בליגה זכו בתארי האליפות. תשע אליפויות להפועל המעפיל, ארבע אליפויות להפועל עין המפרץ/כפר מסריק, ארבע אליפויות להפועל עין שמר וגם הפועל שריד והפועל נגבה - שזכתה בתואר ב 1962 לאחר ניצחון בחמש מערכות על האלופה היוצאת הפועל עין שמר – שתיהן זכו בתואר פעם אחת.

הפועל המעפיל (מתוך ארכיון הקיבוצים)

שנות ה-60 היו בשליטה של הפועל המעפיל ומפגשי הדרבי הבלתי נשכחים עם הפועל עין שמר. ב 1964 ניצחון של המעפיל 0:3 על עין שמר לפני סיום העונה הבטיח תואר שני לקבוצה המיתולוגית כשאת הקבוצה מובילים אהוד דקל, עמירם שפרן, גיורא הלפרין, דוד בלום, דוד בר נצר העציר והנער בן ה-15 אבישי קרפובסקי. כאלפיים צופים היו מגיעים לצפות במותחנים הגדולים באותן שנים.

הפועל המעפיל מול גלטסראי בגביע אירופה. (מתוך אתר עיתונות יהודית היסטורית)

המהפכה החלה ב-1976. לא רק בגלל פרישתו של הכוכב הגדול דוד בר נצר באותה שנה, אלא, בזכות העובדה שמכבי תל אביב, שהוקמה על ידי איז'ו המאירי ז"ל בשנות ה-50, הפכה לקבוצה העירונית הראשונה שזוכה באליפות ומשאירה את גביע המדינה להפועל העוגן שדאגה לשמור על כבודה של ההתיישבות העובדת. שנה אחר כך, גם הפועל קרית אתא הצטרפה למשפחת האלופות עם זכייה רצופה בתואר בשנת 1977 ומייד גם בשנת 1978. למרות זאת, שלטון הקיבוצים בליגת הכדורעף נמשך, כשהפועל המעפיל מוסיפה עוד חמש זכיות למאזנה הכולל והפכת לקבוצה המעוטרת ביותר בכדורעף הישראלי עד היום, עם 14 אליפויות, האחרונה ב 1985.

דוד בר נצר, אהוד דקל, עמירם שפרן (מתוך "דבר")

בגזרה העירונית, מכבי תל אביב הוסיפה עוד תארים וגם הפועל בת ים הצטרפה למועדון האקסקלוסיבי ב-1986, עם אליפות ראשונה מתוך שלוש יחד עם המאמן דוד כפרי והקפטן יעקב הרשקו, הפעם האחרונה של בת ים הייתה ב-1993. מאז המחצית השנייה של שנות ה-80, הפועל מטה אשר, כיום הפועל מטה אשר/עכו, הפכה לקבוצה המשפיעה ביותר מנציגות ההתיישבות העובדת. האדומים מאולם נעמן המיתולוגי הניפו צלחת אליפות 11 פעמים מאז 1987 כולל בשתי העונות האחרונות וזאת לאחר בצורת שנמשכה עשור שלם. נציגה בולטת נוספת שנצצה במשך שתי עונות רצופות היא הפועל העמקים/זבולון, אלופת ישראל בשנים 1995, 1996.

בואו נחזור לאליפות של מכבי תל אביב ב-1976, או כאמור המהפכה. היחלשותה הכלכלית של התנועה הקיבוצית השפיעה ישירות על קבוצות הייצוג המקומיות ובראשותן, קבוצות הכדורעף. אותה סנונית צהובה שחגגה אליפות ב-1976, מכבי תל אביב, סימנה את תחילת הדרך לקץ שלטונם של הקיבוצים בענף. למרות, שעד היום גדלו ועדיין גדלים כישרונות רבים בקיבוצים עצמם. מאז האליפות של הפועל מטה אשר ב 2003 ועד לדאבל ב 2013, זכו באליפות קבוצות עירוניות בלבד, ביניהן נציגות השרון, הפועל כפר סבא (2001) ומכבי הוד השרון (2007) שחגגו דאבל בעונות בלתי נשכחות, הפועל קרית אתא זכתה באליפות שלוש עונות רצופות בין השנים 2006 – 2004 וגם שלטון היחיד של מכבי תל אביב עם רצף חמישה דאבלים שהחל ב-2008 והסתיים ב-2012. מכבי ת"א כזכור היא הקבוצה העירונית הראשונה שזכתה באליפות המדינה בכדורעף ובמאזנה 10 אליפויות וגם 7 גביעים.

הפועל מטה אשר/עכו שבה והשתלטה על הליגה ורצה לארבעה דאבלים רצופים החל ב-2013 כשאת הקבוצה הוביל המאמן נעם כץ שזכה כשחקן בדאבל ב-2003. ב-2017 האדומים מנעמן אמנם זכו בגביע המדינה אבל היו שותפים לאחת הסנסציות הגדולות שידע הענף. הקבוצה הודחה בחצי גמר הפלייאוף בסידרה קצרה של הטוב משלושה משחקים בידי מכבי הוד השרון שניצחה בשני משחקים בחמש מערכות. הניצחון בסידרה שלח את הוד השרון שאותה אימן אבישי טרייבנד אל סדרת הגמר ושם ניצחה מכבי תל אביב שזכתה בתואר בפעם ה-11 בתולדותיה. 

בשתי העונות הקודמות (2017/18 ו-2018/2019) זכתה הקבוצה בשני דאבלים נוספים והפכה לקבוצה המעוטרת בתולדות הכדורעף הישראלי. בעונת 2017/2018 ניצחה את מכבי תל אביב בגמר הגביע ובגמר הפלייאוף, ובעונת 2018/2019 שוב היו אלו הצהובים שניסו לעמוד בדרכה של מטה אשר/עכו לגביע, אולם הפעם על תואר האליפות התמודדה עמם הפועל כפר סבא, שהפסידה בסדרת גמר הפלייאוף 3:1 ואיפשרה לאדומים להניף את צלחת האליפות בפעם ה-15.

מספרים... עד היום 14 קבוצות זכו באליפות: הפועל מטה אשר/עכו מוליכה עם 15 אליפויות (12 גביעים), האחרונה בשנת 2019. הפועל המעפיל שנייה בטבלת התארים: לה 14 אליפויות בסה"כ (12 גביעים), האחרונה ב-1985. מכבי תל אביב שלישית בדירוג עם 11 אליפויות. לצהובים יש גם 7 גביעים, שמתחברים בסופו של דבר ל-5 דאבלים. 6 קבוצות זכו באליפות בודדת: הפועל בית זרע/אפיקים, הפועל שריד, הפועל נגבה, הפועל העוגן, הפועל כפר סבא, מכבי הוד השרון.

עד היום 16 קבוצות זכו בגביע המדינה 9 מתוכן מהקיבוצים וכמובן, בראש, הפועל המעפיל שמובילה עם 12 זכיות בגביע, הפועל מטה אשר/עכו במקום השני עם 11 הנפות גביע ומכבי תל אביב שלישית עם 7 זכיות. הפועל בת ים שלישית עם 6 הנפות, אחריה קריית אתא עם 4 זכיות בגביע המדינה. הפועל עין שמר, העמקים זבולון, הפועל העוגן והפועל כפר סבא עשו זאת 3 פעמים. 7 קבוצות זכו להניף גביע 1: הפועל חניתה, הפועל רמת אביב, הפועל עין המפרץ/כפר מסריק, הפועל בית זרע/אפיקים, הפועל חצור/באר טוביה ומכבי הוד השרון. הפועל כפר סבא שניצחה ב 3 גמרים עד היום, עשתה זאת לראשונה ב 1983 כשדני אורן היה הקפטן, שמונה עשרה שנים אח"כ כמאמן, אורן הוביל את כפר סבא והקפטן שגיא ברעם לזכייה שנייה בגביע ובשנת 2006, שגיא ברעם, הפעם כמאמן מסיים עונה עם גביע שלישי לירוקים.

הפועל המעפיל (מתוך ארכיון הקיבוצים)

ליגת הנשים נפתחה חמש שנים לאחר צאתה של ליגת הגברים לדרך. והשלטון, נתפס מייד על ידי בנות הקיבוצים שהחזיקו בו במשך עשרים ושש שנים רצופות. הפועל עין שמר הייתה לדאבליסטית הראשונה בליגת הנשים בסיומה של עונת הבכורה 1960/61. זאת האליפות היחידה של עין שמר שגם זכתה שלוש פעמים בגביע המדינה. שנה אחר כך, התואר עלה צפונה והגיע להפועל נעמן. בשלוש השנים הבאות, השליטה בליגת הנשים נותרה באזור נחל הנעמן כשהפועל כפר מסריק השלימה שלוש אליפויות רצופות כולל דאבל ב 1965. שנה אחר כך, הצטרפה למועדון האלופות גם הפועל המעפיל וכאמור, עד שנת 1987 נציגות נוספות מההתיישבות העובדת סיימו במקום הראשון בטבלה ביניהן, הפועל עין המפרץ והפועל מרחביה/יזרעאל.

הגדולה מכולן: הפועל מטה אשר/נעמן.

עונת 1986/87 נקבעה כעונת המהפכה בכדורעף הנשים עם האליפות ההיסטורית של הקבוצה העירונית הראשונה הפועל בת ים, שזכתה בדאבל הראשון בתולדותיה, שנה בדיוק לאחר שהניפו לראשונה את גביע המדינה. בהמשך הדרך, אלופת המדינה הוכתרה מבין שתי קבוצות, הפועל בת ים עם שלוש אליפויות בסה"כ והפועל מטה אשר שעשתה זאת שש פעמים במשך שבע שנים, האחרונה, בשנת 1995. מאז אמצע העשור האחרון של המילניום הקודם רק נציגה אחת של ההתיישבות העובדת זכתה באליפות המדינה לנשים או ליתר דיוק בדאבל. הפועל עמק חפר, סיימה את פרק אליפויות קבוצות הקיבוצים בליגת הנשים ב 1997 עם זכייה באליפות ובגביע המדינה. בכל מקרה, שיאנית הזכיות בתארים היא הפועל מטה אשר/נעמן על גילגוליה השונים עם 15 אליפויות ועוד 14 גביעים. ב-1998 הקבוצה המאוחדת מהקריות של קריית ים/קריית חיים הוכתרה כדאבליסטית ובתחילת המילניום, הפועל עירוני קריית אתא הפכה לזוללת התארים השנייה עם 11 אליפויות ו-10 גביעים. אל נשי הקריה, הצטרפה קבוצת דוושנים רעננה (אליפות ושני גביעים) שבהמשך שינתה שמה למועדון כדורעף רעננה וכך הוסיפה עוד שתי אליפויות (2009, 2011) וגביעים ב-2008, 2009, 2011 שמתחברים לשני דאבלים נוספים. שלישית בטבלת התארים היא הפועל המעפיל בסימן 7, גם אליפויות וגם גביעי מדינה, הפועל מרחביה/יזרעאל שנייה עם 4 אליפויות ו-2 גביעים ואחריה כאמור הפועל בת ים עם 3 אליפויות בתוספת 4 גביעים.

אלופת 2013/14 היא עירוני קריית אתא שזכתה בתואר שני ברציפות אך איבדה את גביע המדינה להפועל כפר סבא לאחר הדאבל ב-2013. הכפר סבאיות הספיקו לזכות בתואר היסטורי בתום עונת 2011/12 כשהניפו את צלחת האליפות.

בעונת 2014/15 זכתה הפועל כפר סבא. האליפות בה זכתה קבוצת הנשים של הפועל כפר סבא היא האליפות השנייה של הקבוצה שהושגה שלוש שנים בדיוק מאז הזכייה באליפות הראשונה אותה חגגו הירוקות באולם הישן בגבעת הרקפות, ביתה לשעבר של עירוני קריית אתא. בתחילת השנה ניצחו השחקניות של חן הימלפרב את יריבתה בגמרעף, מ.כ. חיפה, גם בגמר גביע המדינה והיה זה עבורה דאבל ראשון, הישג שהיה שמור לקבוצת הגברים של המועדון שעשתה זאת ב-2001. הקבוצה זכתה שוב באליפות בשנת 2017 מאזן התארים של הקבוצה עומד על שלוש אליפויות ושלושה גביעים, אחרי הזכייה בגביע בשנת 2019.

אל מועדון הגדולות ההיסטוריות של כדורעף הנשים הישראלי נכנסה בגאווה מכבי חיפה בשנים 2016-2019. הירוקות זכו באליפות ב-2016, ב-2018 וב-2019, ובגביע שלוש שנים ברציפות בין 2016 ל-2018.

ועדיין, המרחק גדול בין הפועל כפר סבא ומכבי חיפה למועדון המעוטר ביותר בהיסטוריה של כדורעף הנשים בישראל, הפועל מטה אשר, שזכתה ב-15 אליפויות ו-14 גביעים שהתחברו ל-11 דאבלים. במקום השני ניצבת עירוני קריית אתא עם 11 אליפויות ו-10 גביעים עם 7 דאבלים. 

באמצע חודש מרץ 2020 הודיע איגוד הכדורעף באופן רשמי וחריג על סיומה הרשמי של עונת 2019/2020 בליגות העל לנשים ולגברים, וזאת בשל התפרצות מגיפת הקורונה בישראל. ההודעה הגיעה זמן קצר לפני פתיחתו הצפויה של שלב הפלייאוף.
בעונת 2020/21 בכדורעף גברים, מכבי ת"א זכתה בגביע המדינה ובאליפות, בגזרת הנשים זכתה הפועל כ"ס באליפות ובגביע המדינה

מספרים... עד היום זכו 15 קבוצות נשים שונות באליפות ישראל ו-15 בגביע המדינה בכדורעף. 8 אלופות שייכות להתיישבות העובדת, 7 אלופות מגיעות מהעיר. 7 מחזיקות גביע הגיעו מהקיבוצים, 8 מחזיקות גביע שייכות לקבוצות העירוניות. 10 קבוצות זכו בדאבל בליגת הנשים. הפועל מטה אשר/נעמן מובילה עם 11 דאבלים ובמקום השני עירוני קרית אתא עם 7. קבוצות שמובילות את טבלת הזכיות הן הפועל מטה אשר/נעמן 29 (15 אליפויות, 14 גביעים), הפועל עירוני קרית אתא 21 (11 אליפויות, 10 גביעים) והפועל המעפיל בעקבותיהן עם 7 אליפויות ו-7 גביעים (6 דאבלים). 

נשמח לקבל פניות, עידכונים ותמונות וכל נתון היסטורי. אנא ציינו "עבור היסטוריה"

 

info@iva.org.il

 

באנר 1
באנר 2
באנר 6
באנר 4
באנר 5
באנר 3