איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
מעל הרשת דבר יו"ר איגוד הכדורעף אביתר דותן

12.2.2017
 
לאוהבי ולפעילי הענף שלום רב,
 
כמתוכנן הגענו לחודש פברואר עם תקציב מאושר הכולל תוכנית עבודה ומבנה ארגוני חדש וזאת על מנת לנהל את הענף מקצועית ותפעולית. מכאן תודתנו לחברי הנהלה על דיונים עניינים ובעיקר על החלטות חשובות לקידום ומינוף הענף.
 
הועדה המקצועית בראשות אבישי קרפובסקי עובדת כמתכונן ובאינטנסיביות על מנת ליישם את החלטת ההנהלה – הקמת פירמידת נבחרות\אקדמיה לנשים תחת פרויקט "2024". במקביל, עובדת הוועדה על הקמת פירמידת נבחרות\אקדמיה מלאה, גם בגברים. בראש פירמידת הגברים יעמוד המאמן הלאומי ג'יגוש ריס מפולין ותחת תכניותיו המקצועיות תעבוד כל שדרת הנבחרות והאקדמיה.  
 
בראש פירמידת הנשים יעמוד המאמן האיטלקי ג'וזפה קוקריני לאחר אישורו במוסדות האיגוד.
 
בראש פירמידת החופים עומד המאמן הברזילאי פאולו רוברטו ואותות עבודתו הרצינית משפיעות כבר בימים אלו על השדרה כולה בכדורעף החופים.
 
אנו ערים לביקורת מבית המתייחסת לבחירת המאמנים הזרים וכביכול לפגיעה במאמן הישראלי. מנת חלקנו היא להחליט בדרך ראויה נטולת כל אינטרס ולהביא תפיסות עולם חדשות ולקדם את הענף עם מאמנים זרים מהשורה הראשונה בעולם בתקווה שהתהליך והדרך יקנו לכולנו כלים משמעותיים לפיתוח הענף בהווה ובעתיד.
 
כל  המערכות יעניקו אפשרות למאמן הישראלי להיות חלק משמעותי במבנה המקצועי ועל ידי כך להעשיר את הידע והמקצועיות. כמו כן, יבנו בתקופה הקרובה שלושה סגלי מאמנים חדשים:
 
סגל זהב. הכולל את כל מאמני הנבחרות והאקדמיה. סגל זה יפגש פעם בחודש לצרכי תיאום ולהעשרה מקצועית בתחומים שונים.
 
סגל כסף. פרויקט בראשות דר' אריה זלינגר של מאמנים צעירים אשר יתרכז בלימוד תורת האימון במסגרת קבוצתית ובליווי אישי.
 
סגל ארד. יכלול מאמני ילדים במסגרת התאחדות בתי הספר ועיקרו, ליווי ולימוד של בניית מערכות אימון והעשרה של ידע בהיבטים שונים.
 
המטרה הכוללת היא ליצר תשתית אימון מקצועית ורחבה המדברת בשפה אחת ומסונכרנת בין כל הצוותים המקצועיים.
 
אגף התשתיות בראשות אורי חבר מיישם בימים אלו את החלטת הנהלה בנושא האיתור והחשיבות העליונה של בניה של מערכת פרוסה לכל אורכה של המדינה.
 
הצלחת המהלכים הרבים אותם אנו מבצעים תלויה בעיקר בשיתוף פעולה של המועדונים וברצון האמיתי להמשיך ולהתפתח. פורסם "קול קורא" בעניין הקמת מיני אקדמיה וברצוני לציין את הפועל מטה אשר/עכו, שהיא הסנונית הראשונה וכבר החלה להפעיל מערכת אקדמיה פעילה. במקביל התקיימו פגישות עם אגודות המעוניינות לקחת חלק בפרוייקט. בנוסף, איתור תלמידים לאקדמיה בווינגייט בעיצומה. בניה של תשתית ותפעול ענפי רציני ומחויב יגדיל את החשיפה של הענף.
 
נשמעות ביקורות על חשיפת הענף באמצעי התקשורת השונים. אני שמח על העירנות והאכפתיות. חשיפה תקשורתית הינה עבודת צוות של כולנו. על מנת לעניין את התקשורת בימים אלו כאשר אין ספור אירועי ספורט מקיפים אותנו מהארץ ומהעולם אנו חייבים להתעורר ולספק חומרים אטרקטיביים למדיה. רק הישגים מקצועיים (ראו את ענף הג'ודו כדוגמא) מתמשכים ותשתית רחבה בקבוצות בנושאי המדיה, כגון מינוי אחראי מדיה בכל קבוצה והעברת חומרים רלוונטיים הכוללים תמונת סיפורים וכדומה באופן שוטף ורציף, תביא לפרסום מוגבר ועליה ברמת התעניינות בענף.
 
ב-8 במארס הקרוב יתקיימו משחקי גמר גביע המדינה 2017 לנשים וגברים בהיכל הספורט מטרווסט ברעננה.
לרגל יום האישה הבינלאומי משחק גמר הנשים ישולב  ב"פריים טיים" של ערוץ הספורט ויתקיים לאחר משחק גמר הגברים, שיפתח את אירוע השיא של הכדורעף הישראלי.
 
בהזדמנות זאת אני מבקש מכולם להגיע ולצפות במשחקים. נוכחותכם חשובה מאוד.
 
ברצוני להזכיר לכולנו שוב, יעדנו העיקרי והעוגן לקידום הענף הוא "ללמד לאהוב את המשחק"
ובעיקר את דור עתיד שלנו, הילדים ובני הנוער, אותם אנו מיעדים להצטרף למשפחת הכדורעף.
 
בהצלחה לכולנו,
יו"ר איגוד הכדורעף
אביתר דותן
 19.12.2016
 
לאוהבי ולפעילי הכדורעף שלום רב.
 
בישיבת ההנהלה שהתקיימה ביום ראשון, ה-18 בדצמבר 2016,  אושרו תכנית העבודה ותקציב האיגוד לשנת 2017, כולל הצהרת כוונות ליעדי הענף.
 
בשבועות האחרונים פעלה ההנהלה בצורה אינטנסיבית על מנת לגבש תכנית עבודה ותקציב לשנת הפעילות 2017. לאיגוד גירעון כספי מצטבר, הפוגע ביכולת הפעילות השוטפת. במהלך שנת הכספים הקרובה נצמצם את הגירעון בכ-50 אחוזים לפחות, ובשנת 2018 נסגור אותו.
 
נוסף לכך, הספורט הישראלי כולו ניצב בפני סכנה ממשית להקטנה תקציבית. בתכנון הבאנו בחשבון הפחתה של כעשרה אחוזים בתמיכות ונקווה להפתעה טובה בנושא זה למרות שהסיכוי להפחתה גדול יותר. כולנו תקווה שלא נצטרך לתקן את התקציב על ידי הפסקתן של פעילויות שונות, אלא נמשיך ונרחיב את הפעילות. אמן!
 
חובות האגודות ממשיכים להפריע לתזרים המזומנים, ונקווה לשיפור בעניין זה בתקופה הקרובה. אנו מודעים לכך שמצב האגודות אינו פשוט, והן אינן "סובלות" מעודף מוזמנים. נציין שהאיגוד, למרות הקשיים, יסייע בפריסת התשלומים.
 
תקציב מוגבל במקורותיו - בסיסו ביצירת סדרי עדיפות. בתקופה האחרונה עסקנו בלמידה לעומק של המצב הקיים וביצירת יעדי תקציב אמתיים. מכיוון ש"השמיכה קצרה" ייתכנו גם פעילויות שייפגעו במידה מסוימת, אך במקביל נדאג למתן אופק לפעילויות אלו לשם צמיחה בהמשך.
 
לאחר ראייה והבנה של התמונה המקצועית תדון ההנהלה בתקציבים, ובעיקר במקורות הנדרשים וביכולת לגייסם.
 
היעדים המרכזיים של האיגוד הינם:

  1. חיזוק האגודות/מועדונים: תמיכה/תמרוץ במיליון ₪ בשנה להגדלת הפעילות והתמקדות במצוינות.
  2. הרחבת התשתיות: הגדלת התקציב למיליון ₪ בשנה תוך התמקדות באיתור שחקנים צעירים ובליווי מאמנים.
  3. יעד מוביל ענפי הישגי - כדורעף חופים: הגדלת התקציב לשם קידום התכנית הרב-שנתית עם המאמן החדש, עד ליעד העיקרי – משחקי טוקיו 2020.
 
נמשכת הפעילות באקדמיות השונות, ונערכת בדיקה מקיפה לשינוי ולשיפור הפעלתן. נבחרות ישראל השונות מוגבלות בתקציב אך ימשיכו בפעילותן הרשמית עד להכנת תכניות עבודה מסודרות ומפורטות בדבר הפוטנציאל והמרכיבים המקצועיים ע"י הוועדה המקצועית החדשה, בראשותו של אבישי קרפובסקי. נושא זה מתייחס לגברים ולנשים כאחד.
 
בסוף החודש הקרוב יסיים יעקב הרשקו את תפקידו כמנהל מקצועי באיגוד. התפקיד יבוטל וכל הסמכויות יועברו ליו"ר הוועדה המקצועית הנכנס.
 
בסיס הצמיחה של הענף הוא ביכולת לייצר סינרגיה של פעילויות מתואמות ובעיקר היכולת של בעלי תפקידים באיגוד, ראשי קבוצות, שחקניות ושחקנים לעבוד בשיתוף פעולה מכבד תוך כדי דיאלוג, ומעל הכול - קבלת החלטות בזמן אמת תוך התדיינות על סדרי עדיפות, למרות הקשיים.
 
נשפר את המבנה הארגוני הקיים של האיגוד ונהפוך אותו למבנה מודרני ומתאים לימינו אלו. נרחיב את מתן השירותים ואת הטיפול בהיבטים השונים של הענף. בחודש הבא תוגש תכנית מפורטת בעניין להנהלת האיגוד, הכוללת גם מינויים וצוותי עבודה בנושאים השונים.  
 
שיפור הקשר בין השטח למערכת הארגונית הוא קריטי להצלחתנו. ברצוני לציין את המאמץ המשותף של שחקניות ליגת העל, בראשותה של ענבר וינרסקי, לשנות את יום המשחקים מסיבות אובייקטיביות. אני רואה בכך שיתוף פעולה ורצון אמיתי להשתפר יחד ולא כקנטרנות לשמה. תקוותי היא להרבה "עצומות" מסוג זה, שבסיסן הוא אהבת המשחק והספורט. לא על הכול נסכים, אבל דיאלוג בריא הוא חובה!
 
ולעניין הבקשה עצמה: קיים קושי לשנות את יום המשחקים, ורק בקשה של כל הקבוצות יחד תאפשר מהלך כזה. מעבר לכך, בשלב הפלייאוף אנחנו תלויים בשידורי ערוץ הספורט. בעונה הבאה נתקן זאת.
 
אני מזכיר לכולנו: יעדנו העיקרי הוא ללמד אנשים את אהבת המשחק בפרט והספורט בכלל, ובעיקר ילדים ובני נוער שאותם אנו מייעדים להצטרף למשפחת הכדורעף.
 
 
בהצלחה לכולם,
 
אביתר דותן, יו"ר איגוד הכדורעף בישראל